Make your own free website on Tripod.com

SPRINGFIELD 

SATURDAY, MAY 9, 1998
West Springfield, MA
Hosts: Northeast English Cocker Spaniel Club

 

Assuredly this supported show was one for the record books in that the chosen judge, Mr. David Flanagan, overdrew his entry of only two breeds - English Cockers and Labrador Retrievers!  Because the Labs were a "specialty in conjunction with an all-breed show", the powers-that-be took almost half of David's EC entry away from him, assigned all puppy classes and all 12-18 classes to Mr. J. R. Duding.  Even so the total entry of English Cockers on the day was probably the largest in the east (other than the American Spaniel Club) in many a year!

The supported entry was dedicated to Muriel Clement, who, we all know, would have been there cheering us on.  Madeleine Prince coordinated this successful event from Maryland and Donna O'Connell gathered up a splendid trophy offering from area EC fanciers.  Ms. Bonnie Hite drew 25 in the Sweepstakes with three Veterans too.  The total breed entry on the day was 63, of which Mr. Duding judged 28 and Mr. Flanagan the remainder (after well over 100 Labradors!).  The results:

Sweepstakes/Veteran Sweepstakes - Judge: Bonnite Hite
Puppy Dogs, 6-9 months (3)

  1. ASHBROOK BY GOLLY IT'S OLLIE (Potter/Deyette)
  2. SEASYDE WEQUAQUETS SHORELINE (Klun)
  3. CARRY-ON HAN SOLO (Skaggs)
Puppy Dogs, 9-12 months (3)
  1. GRAECHAM CRACKERJACK (Poucher)
  2. CEDARBROOK OVER THE RAINBOW (Balough/Deyette)
  3. RUSTLIN COBBLESTONE DREAMER (Karsch)
Junior Dogs, 12-15 months (5)
  1. DAW-ANKA SILVER CLOUD FERNROCKS (Nelson/Jameson)
  2. FEATHERSTONE BORN TO BOOGIE (Linhares)
  3. DAW-ANKA RR CORNICHE FERNROCKS (Nelson/Jameson)
  4. PINERIDGE IRONCLAD ALIBYE (Paluga)
Senior Dogs, 15-18 months (1)
  1. SEASYDE SUNDANCE JAKE (Cusik/Mederios)
Puppy Bitches, 6-9 months (4)
  1. ASHBROOK BACK IN A FLASH (Deyette)
  2. SEASYDE OUT OF THE BLUE SKY (Mederios/DeAncangelis)
  3. SEASYDE MOONDUST IN THE AIR (Rooney)
  4. GRAECROFT MIDNIGHT DELIGHT (Doty)
Puppy Bitches, 9-12 months (4)
  1. ROYALE'S HOT BUTTERED RUM (Sullivan/Miles/Sherwood)
  2. CEDARBROOK'S RAINBOW REFLECTION (Deyette/Land)
  3. GRAECHAM GINGERSNAP (Poucher)
  4. AMAWALK STARDUST HI LITE (Skaggs)
Junior Bitches, 12-15 months (4)
  1. PINERIDGE HELP ME RHONDA (Cherico)
  2. PINERIDGE BLUE INDIGO (Klock/Paluga)
  3. PINERIDGE ROYAL BLUE DAULTON (Zapasnik)
  4. GRAECROFT MIDNIGHT DANCER (Doty)
Senior Bitches, 15-18 months (1)
  1. GUNPOWDER'S JAUXHURST'S QUEST (Harvey)
Best in Sweepstakes - ROYALE'S HOT BUTTERED RUM
Best of Opposite Sex to Best in Sweepstakes - GRAECHAM CRACKERJACK
Veteran Dogs, 9-11 years (1)
  1. CH. GRANDY DANCER'S THE RANGER (Courtney)
Veteran Dogs, 11 and up (1)
  1. CH. TOUCHWOOD TOGA OF WOODWYN CD SH (Fremuth)
Veteran Bitches, 7-9 years (1)
  1. CH. GRANDY DANCER'S NAN'S FAN FARE (Courtney)
Best in Veteran Sweepstakes -

CH. TOUCHWOOD TOGA OF WOODWYN CD SH

Best of Opposite Sex in Veteran Sweepstakes -

CH. GRANDY DANCER'S NAN'S FAN FARE

Regular Classes - Mr. David Flanagan, Mr. J.R. Duding

Mr. Duding:
Puppy Dogs, 6-9 months (3)
  1. SEASYDE WEQUAQUETS SHORELINE (Klun)
  2. ASHBROOK BY GOLLY IT'S OLLIE (Potter/Deyette)
  3. CARRY-ON HAN SOLO (Skaggs)
Puppy Dogs, 9-12 months (4)
  1. CEDARBROOK OVER THE RAINBOW (Balough/Deyette)
  2. RUSTLIN CLASSIC ILLUSION (Archambault/Robinson)
  3. GRAECHAM CRACKERJACK (Poucher)
  4. RUSTLIN COBBLESTONE DREAMER (Karsch)
12-18 Month Dogs (6)
  1. HAVEAGO'S MERRY GENTLEMAN (Taylor)
  2. PINERIDGE IRONCLAD ALIBYE (Paluga)
  3. FEATHERSTONE JUST PAZQUALIE (Rooney)
  4. FEATHERSTONE BORN TO BOOGIE (Linhares)
Mr. Flanagan
Bred by Exhibitor Dogs (4)
  1. STRADBROOK'S RIVER OF DREAMS (Dickson)
  2. HAVEAGO'S TINY TIM (Taylor)
  3. DAW-ANKA RR CORNICHE FERNROCKS (Nelson/Jameson)
  4. WOODWYN'S FOREIGN POLICY (Fremuth)
Open Dogs (7)
  1. LOCHRANZA RAINCHECK (Mason)
  2. TOP OF NOD HILLS VIP (Lawrence
  3. ASHBROOK TECHNICOLOR DREAMS (Dwyer)
  4. MOONDUST TUFF STUFF OF T.W.F. (Bradway)
WINNERS DOG (5 pts) - CEDARBROOK OVER THE RAINBOW
RESERVE WINNEERS DOG - LOCHRANZA RAINCHECK
Mr. Duding:
Puppy Bitches, 6-9 months (4)
  1. ASHBROOK BACK IN A FLASH (Deyette)
  2. SEASYDE MOONDUST IN THE AIR (Rooney)
  3. SEASYDE OUT OF THE BLUE SKY (Mederios/DeAncangelis)
  4. GRAECROFT MIDNIGHT DELIGHT (Doty)
Puppy Bitches, 9-12 months (6)
  1. CEDARBROOK'S RAINBOW REFLECTION (Deyette/Land)
  2. ROYALE'S HOT BUTTERED RUM (Sullivan/Miles/Sherwood)
  3. CASCADE'S KEEPER REGARDLESS (Casico)
  4. GRAECHAM GINGERSNAP (Poucher)
12-18 Month Bitches (5)
  1. PINERIDGE HELP ME RHONDA (Cherico)
  2. GUNPOWDER'S HAUXHURST'S QUEST (Harvey)
  3. STAR-VUE'S HEART OF THE WEST (Courtney)
  4. PINERIDGE ROYAL BLUE DAULTON (Zapasnik)
Mr. Flanagan:
Bred by Exhibitor Bitches (4)
  1. CARNABY JUST A DREAM (Brangers)
  2. BARRISTER AINSLEY HIGH STYLE (Fitzpatrick)
  3. BLU VU WHITFIELD'S KISMET (Crepeau/Whitfield)
  4. MADRIGAL AURORA BOREALIS (Ferris/Mason)
Amercian-bred Bitches (2)
  1. PINERIDGE BLUE INDIGO (Klock/Paluga)
  2. ANCRAM'S MALLORY OF WENDOVER (England-Neyer/Scott-Paine)
Open Bitches (10)
  1. ROYAL CREST DREAMCATCHER (Shaffer/Bartholomew/Clifford)
  2. HONEYBRAE'S ALMOST A DREAM (Honey)
  3. DAISYMEAD'S HEART THROB (Marble)
  4. BLU-VU WHITFIELD'S KEEPSAKE (Moscato/Ferguson)
Winners Bitch (5 pts) - CARNABY JUST A DREAM (Brangers)
Reserve Winners Bitch - ROYAL CREST DREAMCATCHER
Best of Breed Competition (8) Present were:

Ch. Ashbrook Apple Jack (D) (Land/Deyette)
Ch. Daw-Anka's Slick Rick (D) (Jameson/Nelson)

Ch. Carnaby Corsain (D) (Brangers)
Ch. Honeybrae's Painted Dreams (B) (Honey)
Ch. Arigna Wild Card (D) (Vitti/Helbig)
Ch. Carachelle Cote D'Azur (B) (Raymond)
Ch. Arcata Black Chariot of Fire (D) (Nikiforow)
Ch. Cameo's Cabaret Night Hawk (D) (roy)

BEST OF BREED - CH. ARIGNA WILD CARD (Also Group 3)
BEST OF WINNERS - CARNABY JUST A DREAM
BEST OF OPPOSITE SEX - CH. HONEYBRAE'S PAINTED DREAM

<<-Back       -       1999 Supported Entry ->>